Неділя, 22.12.2024, 14:10
Вітаю Вас Гість | RSS

Львівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №74 ЛМР ЛО

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Музей

Інформація про кімнату-музей Марійки Підгірянки

 

    Упродовж 1995-1998 років у середній школі №74 м. Львова вчительським та учнівським колективами проводилася дослідницько-пошукова робота по збиранню матеріалів про життя і творчу діяльність поетеси Марійки Підгірянки, члена Спілки письменників України, яка останні роки свого життя провела у Рудно.

  Свої твори Марійка Підгірянка присвячувала дітям. У роки радянської влади її вірші були заборонені, тому мало кому відомі. Але завдяки  незалежній Україні з’явилася  можливість ознайомлюватися з друкованими поезіями Марійки Підгірянки, досліджувати життєвий та творчий шлях поетки.

  На основі зібраного і систематизованого матеріалу з метою формування у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, розуміння нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного та майбутнього України 30 квітня 1998 року у приміщенні середньої загальноосвітньої школи №74 міста Львова засновано кімнату-музей Марійки Підгірянки. Ініціаторами створення кімнати-музею були: учителька української мови і літератури, Герой Соціалістичної Праці, лауреат Державної премії УРСР, кандидат педагогічних наук, автор десятків опублікованих праць, багатьох газетних публікацій, підручників з української літератури Кучеренко Євгенія Маркіянівна, заступник директора Шкурпило Марія Григорівна і директор школи Юрків Михайло Федорович.

В основу музейної композиції лягли спогади про Марійку Підгірянку  дочки Дарії, сина Остапа та чоловіка Августина Домбровського, мешканців сіл, у яких учителювала, колег, вирізки із газет та журналів, у яких друкували твори поетки, літературно-критичні статті, збірки творів, зібрані Євгенією Маркіянівною.

  Профіль музею – літературний; площа – займає одну кімнату -  36 кв. м.

  Фонди кімнати-музею: загальна кількість одиниць – 125,  з них оригінальних –  118.

  Найцінніші експонати: рукописні спогади дочки Марійки Підгірянки Дарії  та чоловіка Августина Домбровських; портрет Марійки Підгірянки під час учителювання у с. Порошковому Перечинського району на Закарпатті, подарований односельцями поетки в день її 110-ї річниці (створений у 20-ті роки ХХ ст.. художником Юліаном Буцманюком); лист-привітання найстаршої поетеси України (з 11 червня 1960 р. Марійка Підгірянка член Спілки письменників) з 80-річчям (1961р.) львівськими письменниками: Ю. Шкрумеляком, Р. Братунем, С. Шаховським та іншими; поштовий конверт із оригінальною маркою: «Марійка Підгірянка. 1881-1963», на яких увіковічено поетку: зображено портрет Марійки Підгірянки та карпатський краєвид, подано уривки з творів; остання прижиттєва фотографія поетки, фотографії її чотирьох дітей та трьох онуків.

  Експозиція кімнати-музею складається з таких розділів: «Дитячі роки Марійки Підгірянки», «Юність поетеси», «Марійка Підгірянка – зріла особистість», «Наша землячка».

  

Завідувачем кімнати-музею є учитель української мови та літератури Карбовник Ірина Адамівна (освіта – вища).

  Фонди музею використовуються для наукових досліджень.  Напрацьовані методичні розробки: методичні посібники «Селище Рудно» та «Славетні Руднівчани», екскурсійний маршрут – карта перебування Марійки Підгірянки (відзначено 13 сіл та містечок Прикарпаття, Закарпаття, Львівщини, Чехії та Австрії, якими стелився життєвий і творчий шлях поетки). Для популяризації знань серед громадськості проводяться оглядові та тематичні («Життя та діяльність Марійки Підгірянки», «Дивосвіт Марійки Підгірянки», «Славетна руднівчанка», «Стежками Марійки Підгірянки») екскурсії для учнів школи, їхніх батьків, випускників та гостей, музейні уроки для учнів початкової школи, семінари для педпрацівників навчальних закладів.

  У музеї проводяться літературні уроки для учнів початкової школи, уроки-читання у 5-тих класах, години класного керівника, конкурси читців поезії Марійки Підгірянки, загальношкільні заходи до роковин Марійки Підгірянки, зустрічі з видатними людьми; музей співпрацює з літературно-краєзнавчим музеєм Марійки Підгірянки у с. Білі Ослави  Івано-Франківської області: разом із дослідником життя і творчості поетеси, краєзнавцем, науковим працівником музею Василем Левицьким реалізовуються спільні програми вшанування пам’яті Марійки Підгірянки ( панахида на могилі поетки на Личаківському кладовищі до 130-річчя письменниці, відкриття пам’ятника поетці у с. Білі Ослави). Організовуються екскурсії до будинку, де проживала письменниця у Рудно.

  Адреса музею: 79493, м. Львів – Рудно, вул. Огієнка, 9. Телефон:  (032)297- 87- 96 

  

 
 
 

Пошук
Наші контакти
Львівська загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів №74

м.Львів-Рудно, 79493
вул. І.Огієнка, 9
тел.(032)297-87-96
e-mail: school74lv@gmail.com
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz